A legfiatalabb nemzedékek már nem rendelkeznek emlékekkel a diktatúra természetéről, ezért alapvető cél a rendszerváltoztatás után születettek tájékoztatása. A 30 éve szabadon emlékév keretében megvalósuló programok így a Sziget Fesztiválon is láthatóak lesznek. Összegyűjtöttük, hogy a Sziget Fesztiválon milyen formában mutatjuk be a közép-európai nemzetek antikommunista szabadságküzdelmét és az 1989-90-es eseménysorozatot.
Lyukas zászlósor mutatja be az 1956-tól 1990-ig meghatározó magyar szimbólumot, emellett magyar és idegen nyelvű információs táblákon jelennek meg a rendszerváltoztatás eseményei.
A hagyományos Art of Freedom nemzetközi dekorációs pályázaton idén külön kategóriát kap a rendszerváltoztatás, melyet fotókiállítás egészít ki. A Speace egy szakrális térinstalláció, melyben az emberek a fesztivál hangulatából egy nyugodt, elmélyült világba sétálhatnak. Eltolt kapurendszer nehezíti a bejutást, ami segít fokozatosan elszakadni a külső környezet impulzusaitól. A kapuk kereszteződéséből egy fénysáv vezeti a tekintetet, a bejárattól egészen a központi tornyon keresztül, az égre. A látogató a központi térben vallásoktól független szakralitást élhet át.
Augusztus 8-án a „Sátor Határok Nélkül” című helyszínen „Kultúra a rendszerváltásban – rendszerváltás a kultúrában” címmel tartott beszélgetés célja áttekinteni és összefoglalni az elmúlt 30 év kulturális átalakulását Közép-Európában.
A rendszerváltoztatás utáni generáció utcaszínház keretében „átélheti” a kommunista diktatúra egyik leghétköznapibb elnyomását, a minden ok nélküli utcai igazoltatást. Minden nap 14:00-18:00 között korhű rendőrautóval, 4 rendőrnek öltözött színész érkezik a Szigetre, és nem valós okokból „igazoltatja” a fesztiválozókat. A „rendőrök” ezután elmondják a játék hátterét és ajándékokat adnak át a játékban résztvevőknek.
Azok pedig, akik 1989. június 16-án születtek, speciális emléklapot kapnak, valamint egy ingyenes bérletet a következő Sziget Fesztiválra.
(Kép forrása: KKETTK Közalapítvány)