Sárospatakra ért a Terror Háza Múzeum a rendszerváltoztatás legfontosabb eseményeit bemutató vándorkiállítása.
Sikora Attila, Sárospatak alpolgármestere a megnyitón arról beszélt, amelyik ország elfelejti a múltját, arra ítéltetik, hogy újra átélje. Hangsúlyozta, nem árt ha elmondjuk a fiataloknak, mik voltak a kommunista éra jellemzői, hiszen ők nem élték meg, számukra ez már csak történelem, viszont ha olyanoktól hallják, akikkel szoros kapcsolatban állnak, könnyebben elhiszik, mintha történelemkönyvből olvasnák.
Balogh Gábor, a Terror Háza Múzeum történésze elmondta, a tárlat koncepciójának összeállításakor a történelmi események bemutatása mellett igyekeztek egyszerű, hétköznapi dolgokkal is érzékeltetni, mit is jelentett a kommunizmus időszaka, például milyen nehéz volt külföldre utazni; voltaképpen lehetetlen volt egyik napról a másikra átlépni a határt.
Kitért rát, a kiállítás felépítése, látványvilága is segítheti a fiatalokat, hogy megértsék: mit hagyott maga mögött hazánk, illetve a közép-európai régió országai és hová jutottak el, 1990 után. Kifejtette, az első tablók a kommunista diktatúra történetét mutatják be. A képek és idézetek kifejezik, milyen életkeretet biztosított egy állampolgárnak ez az időszak, mennyire lenézte a diktatúra a saját polgárait. Ahogy haladunk előre a rendszerváltoztatás felé, úgy színesednek a tablók, láthatjuk, milyen lehetőségek nyíltak 1990 után.
A kiállítás időrendben mutatja be, hogyan jutott el Magyarország a kommunista diktatúra elnyomásából a rendszerváltoztatásig, végig sorolva azokat az eseményeket, amelyek megváltoztatták a kontinens és a világ történelmét is. A tablók idézetekkel, fényképekkel jelenítik meg azt a rendszert, amely egészen 1989-90-es összeomlásáig megfosztotta a magyarokat szabadságuktól.
Forrás: Hegyalja Televízió